Jak efektywnie wykorzystać influencer marketing w branży społecznej?

Influencer marketing może być skutecznym narzędziem w promocji działań społecznych i organizacji non-profit. Pomiędzy influencerem a organizacją społeczną może skutecznie nawiązać się relacja oparta na wartościach, zainteresowaniach i celach, co pozwala na realizację różnorodnych działań ekspozycyjnych. Warto więc wdrożyć takie rozwiązanie w swojej strategii promocyjnej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, aby efektywnie wykorzystać influencer marketing w branży społecznej.

  1. Określ swoje cele

Przed przystąpieniem do działań, warto dokładnie określić cele, jakie chce się osiągnąć dzięki influencer marketingowi. Mogą to być między innymi:

  • zwiększenie świadomości na temat konkretnej sprawy społecznej,
  • pozyskanie nowych darczyńców, partnerów lub wolontariuszy,
  • zwiększenie zasięgu i liczby subskrybentów kanałów społecznościowych organizacji.

Dwie ostatnie mogą wymagać pewnych kosztów, dlatego przed podjęciem działań, warto dokładnie przeanalizować budżet.

  1. Wybierz odpowiedniego influencera

Najważniejsze w wyborze influencera jest to, żeby był on odpowiedni dla branży społecznej, z którą działa organizacja. Innymi słowy, idealny influencer powinien być zainteresowany i aktywny w dziedzinie, w której działa organizacja. Można szukać influencerów w ramach społeczności online, biorąc pod uwagę ich zasięg, liczba subskrybentów oraz rodzaj prowadzonej tematyki.

  1. Stwórz współpracę

Kluczowe w tym procesie jest nawiązanie relacji z influencerem i zaproponowanie konkretnej współpracy. Możliwości na współpracę z influencerem są różnorodne – od opublikowania posta na swoich kanałach lub blogu, liści sponsingowych, aż po zorganizowanie wspólnej akcji. Warto jednak pamiętać, że współpraca z influencerem powinna być zawsze oparta na wartościach i celach, które są ważne dla organizacji.

  1. Działaj razem z influencerem

Kiedy już nawiązała się współpraca, warto działać razem z influencerem i tworzyć treści, które będą odpowiednie dla obu stron. Dzięki temu będzie możliwe dotarcie do szerszej grupy odbiorców, którzy są zainteresowani daną sprawą społeczną. Warto zauważyć, że treści powinny być zawsze trafne i autentyczne, a nie powielone według schematu.

  1. Mierz i analizuj efekty współpracy

Po zakończeniu współpracy warto dokładnie przeanalizować i zmierzyć efekty wprowadzenia influencera do działań organizacji społecznej. Pomoże to w kalkulacji wyników i określeniu, jak wiele pieniędzy należy wydać, aby osiągnąć określony cel. Mierzenie efektów działań influencera jest istotne, ponieważ pozwalają one lepiej zrozumieć, w jaki sposób influencerzy wpływają na skuteczność działań organizacji społecznej.

Podsumowując, influencer marketing w branży społecznej jest skutecznym narzędziem komunikacji i promocji swojej organizacji. Warto jednak na początku dokładnie określić swoje cele, wybrać odpowiedniego influencera oraz nawiązać z nim owocną relację. Dalsza współpraca powinna być już oparta na wartościach i celach, które są ważne dla obu stron.