Szkolenie z pierwszej pomocy – czy warto uczyć się pierwszej pomocy?

Obecnie na rynku dostępne jest wiele kursów podnoszących kompetencje. Możemy spotkać się z kursami językowymi, kursami prawa jazdy, może to być też kurs pierwszej pomocy, który wydaje się być wyjątkowo ważnym i cennym kursem. Osobiście uważam, że właśnie ten kurs powinien być zdecydowanie obowiązkowy dla każdego i powinniśmy móc go odbyć już w szkole średniej.

Na czym polega uczenie się pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy to nic innego jak zestaw praktycznych ćwiczeń mających na celu uratować ludzkie życie. Na początku kursanci zdobywają wiedzę teoretyczną na temat udzielania pierwszej pomocy, a później ćwiczą to w praktyce. W skład kursu wchodzą takie zagadnienia jak:
– ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej
– postępowanie w razie uszkodzenia kręgosłupa
– reanimacja
– sztuczne oddychanie
– postępowanie w razie odmrożeń i oparzeń
– zakładanie opatrunków
– obmywanie ran
– wyciąganie ofiar wypadków z samochodów.

Oczywiście nie jest to kompletna lista, ale zawiera podstawowy zakres kursu pierwszej pomocy.

Egzamin i zaświadczenia

Na zakończenie kursu każdy z kursantów zdaje egzamin, który również jest teoretyczny i praktyczny. Na części teoretycznej zwykle są pytania zamknięte, ale czasem zdarzają się też otwarte (jest to zależne od szkoły, która świadczy dane szkolenie), na części praktycznej zazwyczaj trzeba wykonać reanimację wraz z uciskami i sztucznym oddychaniem na manekinie bądź fantomie. Po pozytywnym zdaniu egzaminu kursant otrzymuje certyfikat ukończenia. Taki certyfikat pozostaje ważny na kilka lat i bywa niezbędny do wykonywania niektórych zawodów. Przykładowo osoby opiekujące się seniorami w domach opieki często powinny mieć ukończony kurs pierwszej pomocy.

Czy warto wziąć udział w kursie

Jak pisałam wyżej, osobiście uważam, że każdy obywatel Polski powinien mieć ukończony taki kurs. Jestem zdania, że wtedy życie byłoby po prostu bezpieczniejsze i jako społeczeństwo bylibyśmy mniej zależni od państwowej służby zdrowia. Na ten moment wszystko zależy od tego, jak szybko karetka pogotowia ratunkowego dotrze na miejsce i czy będzie to na tyle szybko, aby pacjent miał szansę przeżyć. Gdyby absolutnie każdy wiedział jak udzielić pierwszej pomocy, wtedy z pewnością moglibyśmy ocalić o wiele więcej osób.

Podsumowując kursy uczące jak ratować ludzie życie są niezwykle cenne i polecam każdemu wzięcie udziału w takim kursie. Szczególnie rekomenduję to kierowcom, którzy będą wtedy wiedzieć jak pomóc innym kierowcom i ich pasażerom w razie wypadku drogowego.